Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w mieście Sławków
Cel ten realizowany był poprzez zapewnienie dostępu do Internetu wytypowanej grupie 31 gospodarstw domowych wykluczonych cyfrowo ze względu na niepełnosprawność lub sytuację rodzinną i materialną przez okres bezpośredniego wdrożenia projektu, tj. 3 lata realizacji i 5 lat okresu trwałości. W ramach działań koordynacyjnych na terenie gminy został również zapewniony dostęp do Internetu i zakupiony sprzęt komputerowy (20 zestawów) dla 5 jednostek publicznych podległych beneficjentowi.
Zakładane korzyści wynikające z projektu to m.in.:
- wzrost innowacyjności obszaru gminy
- umożliwienie dostępu do Internetu (nowoczesnych form komunikacji) dla osób w trudnej sytuacji materialnej oraz osób niepełnosprawnych,
- pomoc w edukacji, dzieci będą mogły korzystać z Internetu w nowopowstałych salach komputerowych w szkołach i bibliotekach
- pomoc w znalezieniu pracy (dla niepełnosprawnych – praca przez Internet),
- usamodzielnienie, podnoszenie kwalifikacji mieszkańców,
- zapewnienie infrastruktury dostępu do Internetu przy minimalnym nakładzie własnych środków,
- eliminacja patologii społecznych.
Zakres projektu:
Budowa infrastruktury sieciowej
- zapewnienie wszystkim planowanym odbiorcom Projektu technicznych warunków dostępu do Internetu. Ze względu na rozmieszczenie mieszkańców, ukształtowanie terenu i istniejącą infrastrukturę techniczną wybrano technologię mieszaną: światłowodową i radiową (działająca w oparciu o technologie Wi-Fi) jako najbardziej efektywną. Wiele osób zamieszkujących teren Gminy szczególnie jest zainteresowana możliwością skorzystania z darmowego dostępu do sieci Internet w wyznaczonych punktach. W związku z tym ustalono, iż budowa dedykowanej infrastruktury szerokopasmowej jest niezbędna do prawidłowej realizacji projektu i osiągnięcia założonych celów.
Przewidziano zakup 51 zestawów komputerowych (31 jedn. zostanie przekazanych wytypowanym gospodarstwom domowym, reszta 20 - jednostkom publicznym).
Dodatkowo planuje się instalacje w 3 lokalizacjach GPDI w postaci wolnostojących stanowisk komputerowych. Stanowiska komputerowe połączone zostaną lokalną siecią komputerową.
Łącznie w tych obiektach użyteczności publicznej zostało umieszczonych 20 zestawów komputerowych umożliwiających mieszkańcom dostęp do Internetu oraz został zapewniony dostęp do infrastruktury szerokopasmowej:
1. Zespół Szkół im. Jana Pawła II– ul. Sikorskiego 4 – 7 szt.
2. Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji – ul. Okradzionowska 29B - 1 szt..
3. Miejskie Przedszkole - ul. Sikorskiego 10 – 1 szt.
4. Szkoła Podstawowa im. Jana Baranowskiego – ul. Browarna 55 – 10 szt.
5. Miejski Ośrodek Kultury – ul. Młyńska 14 – 1 szt.
W ramach projektu przewidziano budowę infrastruktury dostępu do Internet opartej na technologii światłowodowej jako sieci szkieletowej i technologii radiowej jako sieci dostępowej. Wybór jest podyktowany faktem, iż w Gminie Sławków jednostki podległe beneficjentowi wraz z wytypowanymi gospodarstwami domowymi są położone terytorialnie względnie blisko siebie, dlatego też na podstawie lokalnej weryfikacji technicznej stwierdzono, że najdogodniejszym rozwiązaniem będzie wybudowanie sieci szkieletowej z użyciem medium transmisyjnego przewodowego opartego na technologiach światłowodowych. Natomiast zastosowanie także sieci bezprzewodowej jako warstwy dostępowej jest podyktowane wydajnością i wygodą w użytkowaniu. Wybudowanie infrastruktury w celu zapewnienia dostępu do Internet odbiorcom końcowym jest niezbędne do prawidłowej realizacji projektu i osiągnięcia założonych celów.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007 – 2013
Zobacz również